نیاز به مشاوره دارید؟

واریابل یا اتوترانس چیست

فهرست مطالب
واریابل یا اتوترانس چیست

تجهیزات برق صنعتی

واریابل یا اتوترانس چیست: تجهیزات برقی صنعتی شامل تمامی ابزارهای الکتریکی و الکترونیکی است که در صنایع مختلف برای تولید، توزیع، کنترل و حفاظت از سیستم‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از تجهیزات برقی صنعتی عبارتند از:

 1. ترانسفورماتور: این تجهیزات برای تبدیل ولتاژ بین دو سیستم برقی مختلف، یا برای کاهش ولتاژ و جریان در سیستم‌های برقی بزرگ، استفاده می‌شوند.
 2. باتری‌های صنعتی: باتری‌هایی با ظرفیت بالا که در سیستم‌های UPS، تأمین برق اضطراری، نورپردازی و سیستم‌های خورشیدی استفاده می‌شوند.
 3. ترموستات: این تجهیزات برای کنترل دمای محیط و دمای سیستم‌های حرارتی استفاده می‌شوند.
 4. کنتاکتور: این تجهیزات برای کنترل بارهای الکتریکی سنگین و بزرگ، مانند موتورهای الکتریکی و فرناوری‌های صنعتی، استفاده می‌شوند.
 5. مبدل‌های فرکانس: این تجهیزات برای تبدیل فرکانس بین دو سیستم برقی مختلف، یا برای کنترل سرعت موتورهای الکتریکی، استفاده می‌شوند.
 6. تجهیزات حفاظتی: مانند رله‌های جریان زیاد، رله‌های ولتاژ، رله‌های دیفرانسیل، رله‌های زمانی و محافظ‌های شکست، برای حفاظت از سیستم‌های برقی در برابر خطراتی مانند اتصال کوتاه، افزایش جریان و ولتاژ، استفاده می‌شوند.

شما می توانید هر تجهیزات برقی مصرفی خود را از فروشگاه اشنایدر علی تهیه نمایید با فاکتور معتبر برای مشاوره و اطلاع از قیمت کنتاکتور اشنایدر ، رله و قیمت اتوترانس می توانید با این شماره ها تماس بگیرید 0213399175309356688872

واریابل یا اتوترانس چیست
واریابل یا اتوترانس چیست

واریابل اتوترانس چیست و چه کاربردی دارد

اتوترانس (Autotransformer) یا واریاک (Variac) یک نوع ترانسفورماتور است که در آن، نوک خروجی و نوک ورودی به وسیله یک سیم مشترک به هم متصل هستند. با جابجایی نقطه اتصال سیم مشترک در این ترانسفورماتور، می‌توان ولتاژ خروجی را تنظیم کرد.

واریابل به عنوان یک ولتاژرگولاتور عمل می‌کند، به این معنی که با استفاده از آن می‌توان ولتاژ خروجی برق را تنظیم کرد. این ولتاژرگولاتورها در بسیاری از صنایع، از جمله صنایع الکترونیکی، برق و الکتریکی، صنایع خودروسازی و هوافضا استفاده می‌شوند.

یکی از مزایای استفاده از واریابل، قابلیت کنترل دقیق ولتاژ خروجی است. همچنین با استفاده از واریابل، می‌توان ولتاژ خروجی را به طور پیوسته تنظیم کرد و از تغییر ناگهانی ولتاژ جلوگیری کرد که ممکن است به برخی از تجهیزات آسیب برساند. به علاوه، با استفاده از واریابل، می‌توان تعدادی تجهیزات را به یک دستگاه متصل کرد و همگام با هم کنترل ولتاژ را داشت.

از نقاط ضعف واریابل، می‌توان به این نکته اشاره کرد که همانند تمام تجهیزات الکترونیکی دیگر، با طولانی شدن مدت زمان استفاده، ممکن است عمر واریابل کاهش یابد و به نیاز به تعمیر و یا تعویض برسد. همچنین، با افزایش حجم و سایز واریابل، هزینه آن نیز افزایش می‌یابد.

انواع واریابل یا اتوترانس

انواع اتوترانس (Variac) یا واریابل بر اساس نوع و شکل طراحی، می‌توانند متفاوت باشند. برخی از انواع واریابل عبارتند از:
 1. واریابل‌های یک فاز و سه فاز: این واریابل‌ها برای کنترل ولتاژ خروجی در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی به کار می‌روند. واریابل‌های سه فاز برای سیستم‌های بزرگتر و با توان بالاتر استفاده می‌شوند.
 2. واریابل‌های سه راهه: این واریابل‌ها، به عنوان یک وسیله کنترل دقیق ولتاژ، برای استفاده در مدارهایی که نیاز به کنترل دقیق دارند، مانند مدارهای کنترل دما و کنترل سرعت موتور استفاده می‌شوند.
 3. واریابل‌های مغناطیسی: این واریابل‌ها از قوانین مغناطیسی برای کنترل ولتاژ استفاده می‌کنند. آن‌ها شامل دو قطب نمایی و چند قطب نمایی هستند.
 4. واریابل‌های تک‌فاز و سه فاز با مبدل: این واریابل‌ها از یک مبدل الکترونیکی برای کنترل ولتاژ استفاده می‌کنند.
 5. واریابل‌های خطی و غیرخطی: واریابل‌های خطی در کاربردهای کنترلی و صنعتی استفاده می‌شوند، در حالی که واریابل‌های غیرخطی بیشتر برای کاربردهای عمومی و خانگی استفاده می‌شوند.
 6. واریابل‌های دیجیتال: این واریابل‌ها با استفاده از یک پردازشگر دیجیتال و یک کنترل کننده، ولتاژ را کنترل می‌کنند. این واریابل‌ها برای کنترل ولتاژ
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط